طرح پایش تندرستی

۰۴ آذر ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۳ کد : ۸۰ اطلاعیه‌ها و رویدادها
تعداد بازدید:۱۸۷
طرح پایش تندرستی

تغییر شیوه زندگی افراد جامعه از فعال به غیرفعال سبب بروز مشکلات و عوارض جسمانی در آحاد مختلف جامعه شده است، به­گونه­ای که گاهی سلامت جسمانی افراد را تحت­الشعاع خود قرار داده است که در پی آن افراد به بیماری­های مختلف دچار می­شوند.

    امروزه، توجه به گسترش فرهنگِ انجام فعالیت­های بدنی بیش از گذشته ضرورت یافته است. از آنجا که دانشگاه­ها از جمله مراکزی هستند که نقش محوری در افزایش سلامت روانی، جسمانی و بهبود کیفیت زندگی آحاد جامعه به ویژه دانشجویان ایفا می­کنند، از این رو، در نظر است در سال1402کلیه دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی کشور به صورت منسجم در راستای پایش تندرستی نسبت به ارزیابی سلامت جسمانی دانشجویان اقدام نمایند.

   در این طرح کلیه دانشجویان ورودی 1402 (جدید الورود) مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی تحت پوشش قرار می­گیرند، و با برنامه­ریزی مدون و بهره­گیری از نیروهای متخصص موجود در دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی کشور وضعیت جسمانی دانشجویان ارزیابی می­گردد، تا از این طریق ضمن آگاهی آنها از وضعیت جسمانی خود نسبت به انجام مشاورۀ ورزشی و ارائه برنامه­های اصلاحی، تمرین­های ویژه و فعالیت­های جسمانی مرتبط، نسبت به تقویت ضعف­های جسمانی و اصلاح ناهنجاری­های بدنی احتمالی اقدام گردد و در پایان پس از ارزیابی­های مرحله­ای در طول دوران تحصیل و انجام اقدامات لازم بتوان برای حفظ و ارتقای سلامت آنها اقدام نمود.

   به طور کلی، هدف از ارزیابی دانشجویان در مراکز تندرستی و مشاوره ورزشی به شرح زیر می­باشد: اولاً، آگاهی دانشجویان از وضعیت بدنی خود بر اساس شاخص­های فیزیولوژیک، ساختار اسکلتی و قامتی و نیز معیارهای آمادگی جسمانی؛ ثانیاً، ارائه پیشنهادات لازم براساس نتایج به دست آمده، متناسب با شرایط هر فرد؛ و ثالثاً، در نهایت، تلاش بر این است که مجموع این اقدامات بتواند، به عنوان عامل انگیزشی، دانشجویان را به انجام فعالیت بدنی برای تقویت قوای جسمانی و اصلاح ضعف­های ناشی از فقر حرکتی ترغیب نماید.

اداره تربیت بدنی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین با توجه به راه اندازی مرکز تندرستی و مشاوره ورزشی سالوک از سال گذشته اقدام به برگزاری پایش دانشجویان دانشگاه با الویت دانشجویان جدیدالورود نموده است. در نیمسال جاری نیز در روزهای سه شنبه ویژه دانشجویان دختر و روزهای چهارشنبه ویژه دانشجویان پسر از ساعت 9 الی 12.30 برگزار می گردد.

لازم به ذکر است کلیه دانشجویان می توانند از طریق لینک زیر جهت دریافت وقت پایش اقدام نمایند.

http://b2n.ir/t52483

 


نظر شما :